Schedule

IOM Cyclefest 2018

Super Saturday

08.30 Gates Open
Cyclefest HQ open for registration
Noa Bakehouse open for coffee, teas and pastries

10.00 Storm the Tower powered by Isle of Man Creamery

10.30 LEGO build starts (Children’s TiPi)

11.00 KIDS: The New Neighbours with Sarah McIntyre (Children’s TiPi)

11.15 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Round 1)

11.45 Prize Presentations (Cyclefest HQ)

12.00 MUSIC: Worry Dolls (PokerStars Stage)
KIDS: Dinner Table Fables with Rosie Tells Tales (meet Children’s TiPi)

13.00 MUSIC: Kelly Oliver (Little Lights Stage)
KIDS: Amelia Fang with Laura Ellen Anderson (Children’s TiPi)

13.45 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Rematch)

14.15 MUSIC: William the Conqueror (PokerStars Stage)
KIDS: Bear Hunt Bonanza with Rosie Tells Tales (meet Children’s TiPi)

15.15 Battle of Sky Hill presented by Friends Provident International

15.30 MUSIC: Kitty Macfarlane (Little Lights Stage)
KIDS: Reeve & McIntyre’s Pugs of the Frozen North (Children’s TiPi)

16.30 MUSIC: Yola Carter (PokerStars Stage)

16:45 KIDS: Magic Wand Wizard Yoga with Rosie Tells Tales (meet Children’s TiPi)

17.30 Prize Presentations (Cyclefest HQ)

17.30 MUSIC: Sam Kelly & Jamie Francis (Little Lights Stage)
KIDS: Teatime Cinema Screening: The Book of Life (Children’s TiPi)

18.15 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Decider)

19.00 MUSIC: Wildwood Kin (PokerStars Stage)
KIDS: Sundown Cinema Screening: Lego Movie (Children’s TiPi)

20.30 MUSIC: Elephant Sessions (Cyclefest HQ)

22.30 END

Championship Sunday

08.30 Gates Open
Cyclefest HQ open for registration
Noa Bakehouse open for coffee, teas and pastries

10.00 Grand Depart: Gran Fondo presented by Isle of Man Bank Grand Depart: Medio Fondo presented by Isle of Man Bank

10.15 Grand Depart: Piccolo Fondo presented by Isle of Man Bank

10.30 LEGO build starts (Children’s TiPi)

11.00 KIDS: The New Neighbours with Sarah McIntyre (Children’s TiPi)

11.30 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Round 1)

12.30 MUSIC: Sam Kelly & The Lost Boys (PokerStars Stage)
KIDS: Bear Hunt Bonanza with Rosie Tells Tales (meet Children’s TiPi)

13.45 Gran Fondo Race Finish

14.00 MUSIC: Kitty Macfarlane (Little Lights Stage)
KIDS: Amelia Fang with Laura Ellen Anderson (Children’s TiPi)

14.45 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Rematch)

15.15 MUSIC: CC Smugglers (PokerStars Stage)

15.15 KIDS: Magic Wand Wizard Yoga with Rosie Tells Tales (meet Children’s TiPi)

16.30 MUSIC: Kelly Oliver with Toby Shaer (Little Lights Stage)
KIDS: Reeve & McIntyre’s Pugs of the Frozen North (Children’s TiPi)
Prize Presentations (Cyclefest HQ)

17.15 FAMILY: Man v Machine presented by IOMSPCo (Decider)

18.00 MUSIC: Jake Isaac (PokerStars Stage)
KIDS: Teatime Cinema Screening: Paddington (Children’s TiPi)

19.30 MUSIC: Ross and Ali (Cyclefest HQ)
KIDS: Sundown Cinema Screening: Brave (Children’s TiPi)

21.00 END

Contact Us

Get in touch with IOM Cyclefest